Sahattu 50×200 US I-III mänty
Kuhmo
Tuotekuvaus
Sahattu 50×200 US I-III Mänty – Laadukas ja vähäoksainen lankku käsitöihin ja rakentamiseen
Sahattu 50×200 US I-III mänty on vähäoksainen ja korkealaatuinen sahapintainen lankku, joka on suunniteltu erityisesti käsitöihin, huonekalujen valmistukseen ja muihin projekteihin, joissa esteettinen laatu on ensisijainen kriteeri.
US I-III -laatuluokiteltu mänty sisältää vain vähän pieniä oksia, mikä takaa tasaisen ja helppokäsiteltävän pinnan. Tämä tekee siitä ihanteellisen materiaalin puusepän töihin, sisustusrakentamiseen ja muihin tarkkuutta vaativiin kohteisiin.
Saatavilla olevat pituudet vaihtelevat – kysy tarkemmat tiedot asiakaspalvelustamme!
Ominaisuudet ja edut
✔ Vähäoksainen ja laadukas mänty – Erinomainen visuaalinen ilme ja vähäinen pintavirheiden määrä
✔ Helppo työstää – Soveltuu höyläykseen, hiontaan, maalaamiseen ja käsittelyyn
✔ Monikäyttöinen – Sopii huonekaluihin, puusepäntöihin ja rakennusprojekteihin
✔ Luonnollinen ja hengittävä materiaali – Ekologinen ja kestävä valinta
✔ Sahapintainen – Antaa puulle perinteisen ja luonnollisen ilmeen
Käyttökohteet
✅ Huonekalujen valmistus ja puusepäntyöt
✅ Sisustusratkaisut ja näkyvät puurakenteet
✅ Rakennus- ja remonttikohteet, joissa vaaditaan korkeaa laatua
✅ Käsityöprojektit ja viimeistellyt puutyöt
🔎 Etsitkö vähäoksaisesta männystä valmistettua korkealaatuista lankkua? Sahattu 50×200 US I-III mänty on esteettinen, kestävä ja monikäyttöinen vaihtoehto, joka sopii vaativiin käsitöihin ja rakennusprojekteihin!
Tarvitset ehkä myös
Kysy asiakaspalvelusta
Jäikö jokin arveluttamaan tuotteesta tai toimituksesta? Kysy siitä chatissa!
Meiltä myös kattavat ovi- ja ikkunapalvelut. Lue lisää!
Palveluihimme kuuluu mm. hinta-arviot, mittaukset ja asennukset sekä näppärä kotiinkuljetus.
Lisätiedot
| valmistaja | Kuhmo |
|---|---|
| materiaali | Mänty |
| laatu | US I-III |
| Väri | Puuvalmis |
| vahvuus | 50mm |
| leveys | 200mm |
| paino | 4kg/m |
Lisätietoa : Sahatavara käsitteitä
Sahatavaran laatuluokkia :
US I-IV : Korkein sahatavaran laatu. US-laatuluokka on täysisärmäistä lautaa, missä oksia on vähän ja muita virheitä minimaalisesta. Käyttökohteita ovat mm. käsityöt.
V : ”Kvintta” laatu on yleisin laatu. Siisti- ja terveoksainen pinta on yksi tunnusomainen merkki kvintta laadulle. Kvintta laadun sahatavara on tarkoitettu ei-kantavien rakenteiden rakentamiseen, näkyviin jääviin rakenteisiin.
VI : ”Seksta” laatu on myös yleinen sahatavaran laatu. Tässä sallitaan kuitenkin kvinttaan nähden enemmän virheitä, kuten mm. isompaa ja kuollutta oksaa, hieman vajaasärmäisyyttä ja enemmän pihkakoloja. Seksta laatu on tarkoitettu ei-kantavien rakenteiden rakentamiseen, piiloon jääviin rakenteisiin.
VII : Kaikki puun ominaisuudet ovat sallittuja tässä laatuluokassa.
ST : Sahatuottoinen kuusi sahatavara. ST-laatuluokka sisältää laadut US-V.
PL/VL : Pintalaatu/vientilaatu, vajaasärmäinen lauta.
VS/VL : Vajaasärmäinen/Vientilaatu, vajaasärmäinen lankku/parru.
Mitallistettu : Karkea höylättyä puutavaraa.
C24 : Yleisin lujuusluokka. Lujuusluokiteltua tavaraa on aina käytettävä kantavissa rakenteissa.
SHP : Sileäksi höylätty, reunat pyöristetty.
SH : Sileäksi höylätty.
JM : Puutavarassa käytetty mittayksikkö, juoksumetri. 1 juoksumetri = 1 metri.
GL24c :GL24c on lujuusluokiteltu liimapuu, joka soveltuu monipuolisiin kantaviin rakenteisiin. Nimitys GL tarkoittaa glued laminated timber eli liimapuuta, 24 viittaa materiaalin lujuusluokkaan, ja c tarkoittaa yhdistelmäliimapuuta, jossa sisälamellit voivat olla eri laatua kuin ulommat lamellit.







